W związku z listem Ministra Zdrowia z dnia 23 grudnia 2024 r. (nr pisma: ZPR.6620.9.2024.JK) w sprawie rozszerzenia zakresu zbieranych informacji o żywieniu urodzonych w szpitalu noworodków (w ramach Karty statystycznej szpitalnej ogólnej – formularz MZ/Szp-11) uprzejmie informujemy, że dane w nowym formacie są przyjmowane przez system sprawozdawczy OBChSO (www.stat.pzh.gov.pl) za okres od stycznia 2025 r.
W okresie przejściowym przyjmowane są również dane w stosowanym dotychczas formacie. Dokładny termin zakończenie okresu przejściowego nie jest jeszcze znany (stan na 27.03.2025 r.), roboczo zakładana jest druga połowa 2025 roku, nie później niż 31.12.2025 r.
Nowy format wymiany danych dostępny jest TUTAJ.
UWAGI PO URUCHOMIENIU SPRAWOZDAWCZOŚCI W NOWYM FORMACIE:
1. Nie ma potrzeby przysyłania danych o żywieniu w obu formatach. Dotychczas zbierane informacje o przedwczesnym urodzeniu (element mz:ksiega, atrybut Przedwczesnie-urodzony) oraz sposobie żywienia w dniu wypisu (element mz:ksiega, atrybut Karmienie-piersia) są po rozszerzeniu sprawozdawane w ramach elementów: mz:zywienie-noworodka (atrybut dojrzalosc-dziecka) i mz:zywienie-wypis. Nowe informacje, dotyczące pierwszego pokarmu noworodka oraz żywienia w okresie hospitalizacji, podawane są odpowiednio w ramach elementów mz:zywienie-noworodka (atrybut pierwszy-pokarm) i mz:zywienie-hospitalizacja (p. nowy format wymiany danych). Po zakończenie okresu przejściowego dublowanie danych o sposobie karmienia (tj. podawanie w ramach elementu mz:ksiega atrybutów Przedwczesnie-urodzony i Karmienie-piersia) system sprawozdawczy będzie traktował jako błąd.
2. Rozszerzono zakres odpowiedzi dotyczących pierwszego pokarmu noworodka (mz:zywienie-noworodka, atrybut pierwszy-pokarm) i żywienia podczas hospitalizacji (mz:zywienie-hospitalizacja) o pozycję Inne (w obu przypadkach kod: „6”). Powinna być ona wybierana we wszystkich sytuacjach nieopisywanych przez odpowiedzi z zakresu 1 – 5.
3. W przypadku noworodka wypisanego ze szpitala po jednym karmieniu sposób żywienia podczas hospitalizacji i w momencie wypisu odpowiada jedynemu (pierwszemu) karmieniu (podaniu pokarmu).
4. W przypadku zgonu noworodka przed pierwszym karmieniem (kod „5” w polu pierwszy-pokarm) nie podaje się informacji o żywieniu podczas hospitalizacji i w momencie wypisu ze szpitala.
Przypominamy, że przekazywanie danych o żywieniu dotyczy jedynie noworodków urodzonych w raportującym szpitalu podczas sprawozdawanej hospitalizacji. Nie dotyczy więc dzieci przyjmowanych na leczenie z domu ani z innej placówki.
HISTORIA ZMIAN RAPORTOWANIA SPOSOBU KARMIENIA NOWORODKÓW:
W 2024 r. Departament Zdrowia Publicznego Ministerstwa Zdrowia zaproponował rozszerzenie od 2025 roku modułu OBChSO dotyczącego żywienia noworodków. Propozycja gromadzenia danych dotyczących:
- pierwszego pokarmu, jaki otrzymał urodzony w szpitalu noworodek,
- żywienia podczas hospitalizacji,
- żywienia przy wypisie
została zarekomendowana przez Zespół do spraw poprawy jakości opieki okołoporodowej w zakresie poradnictwa laktacyjnego i zaakceptowana przez Ministra Zdrowia.
W dniu 23.12.2024 r. Minister Zdrowia potwierdził zmianę od 2025 roku zakresu raportowanych danych dotyczących sposobu żywienia noworodków w liście skierowanym Kierowników i dyrektorów podmiotów leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne, w których są udzielane świadczenia w zakresie położnictwa i ginekologii oraz neonatologii
Poniżej moduł dołączony do Karty statystycznej szpitalnej ogólnej MZ/Szp-11 (jeszcze bez przedstawionych wyżej uzupełnień).
Od 1 stycznia 2025 roku szpitale, w których jedyną wykonywaną usługą leczniczą jest leczenie stacjonarne w trybie „jednego dnia” (kod funkcji ochrony zdrowia HC.1.2) są zobowiązane brać udział w OBChSO na standardowych zasadach. Dotychczasowe wyłączenie takich placówek z obowiązku raportowania danych znosi Program Badań Statystycznych Statystyki Publicznej na rok 2025 [Dz. U. 2024 poz. 1653]; dostępny też w zakładce Akty prawne).
Od 1 stycznia 2025 zgłaszaniu do OBChSO podlegają wszystkie przypadki hospitalizacji w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych niezależnie od długości pobytu. Do końca 2024 roku raportowane są hospitalizacje dłuższe niż 24 godziny, o ile szpitalny system komputerowy pozwala na ich wyfiltrowanie.
Nowe standardy akredytacyjne ogłoszone Obwieszczeniem Ministra Zdrowia z dnia 6 września 2024 r. w sprawie standardów akredytacyjnych dla działalności leczniczej w rodzaju całodobowe i stacjonarne świadczenia zdrowotne szpitalne obejmują m. in. przekazywanie danych w ramach OBChSO (link: https://dziennikmz.mz.gov.pl/legalact/2024/73/).
Dział Informacja Medyczna (IM) zawiera wymaganie terminowego przekazywania danych na potrzeby statystyki publicznej (IM6), a wśród kamieni milowych tego standardu znajdują się pozycje:
– zapewnienie przez Szpital przekazywania informacji w zakresie Karty statystycznej szpitalnej ogólnej MZ/Szp-11;
– przekazywanie tych danych co miesiąc do Urzędu Wojewódzkiego lub NIZP PZH – PIB;
– posiadanie potwierdzenia przekazania danych przez NIZP PZH – PIB.
Wybrane fragmenty Rozporządzenia:
„IM6 Szpital dostarcza dane dla obszaru zdrowia publicznego.
- Opis wymagań
Szpital terminowo przekazuje dane określone w Programie Badań Statystycznych Statystyki Publicznej (dział Zdrowie i Ochrona Zdrowia).
Dane na potrzeby badania Hospitalizacja przekazywane są co miesiąc do Urzędu Wojewódzkiego lub Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny.
Szpital zapewnia przekazanie informacji w zakresie karty statystycznej szpitalnej ogólnej MZ/Szp-11 (dane jednostkowe w postaci elektronicznej), co jest potwierdzone zaświadczeniem wydanym przez Państwowy Zakład Higieny.
Szpital identyfikuje i terminowo przekazuje wymagane przez aktualne przepisy prawa dane na potrzeby analiz z obszaru zdrowia publicznego.
- Sprawdzanie
1) przegląd dokumentacji szpitala.
- Ocena punktowa
5 Szpital terminowo dostarcza dane dla obszaru zdrowia publicznego.
3 Szpital podejmuje intensywne działania mające na celu spełnienie standardu (co najmniej 60% kamieni milowych jest spełnionych).
1 Szpital nie dostarcza terminowo danych dla obszaru zdrowia publicznego.
Waga standardu – 0,25”
„Kamienie milowe:
1) szpital terminowo przekazuje dane określone w Programie Badań Statystycznych Statystyki Publicznej (dział: Zdrowie i Ochrona Zdrowia);
2) dane na potrzeby badania Hospitalizacja przekazywane są co miesiąc do urzędu wojewódzkiego lub Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH;
3) szpital zapewnia przekazanie informacji w zakresie karty statystycznej szpitalnej ogólnej MZ/Szp-11;
4) szpital posiada potwierdzenie przekazania danych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH;
5) szpital identyfikuje inne wymagane przez aktualne przepisy prawa dane na potrzeby analiz z obszaru zdrowia publicznego;
6) szpital terminowo przekazuje inne wymagane przez aktualne przepisy prawa dane na potrzeby analiz z obszaru zdrowia publicznego.
Co najmniej 60% stanowią 4 kamienie milowe.”
W dniach 3-6 grudnia 2024 r. NIZP PZH – PIB zorganizował szkolenie on-line: „Raportowanie danych w zakresie Karty statystycznej szpitalnej ogólnej (MZ/Szp-11) – Ogólnopolskie Badanie Chorobowości Szpitalnej Ogólnej”.
Zainteresowanie kursem było bardzo duże, za pośrednictwem formularza rejestracyjnego zgłosiło się 1389 indywidualnych uczestników (po wyeliminowaniu podwójnych zgłoszeń jednej osoby). Ponadto niektóre szpitale zgłaszały zorganizowanie transmisji dla większych grup słuchaczy. Ostatecznie udział w całym szkoleniu lub jego części wzięło 1274 uczestników indywidualnych (liczba ta nie obejmuje przypadków ponownego logowania przez jedną osobę).
Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział i ciekawe pytania oraz komentarze. Mamy nadzieję, że nasze spotkanie przyczyni się do poprawy jakości i kompletności danych zbieranych w Badaniu.
Prezentacje do wygłoszonych wykładów są dostępne w zakładce Dla podmiotów uczestniczących -> Materiały szkoleniowe. Przygotowujemy jeszcze materiał uzupełniający – odpowiedzi na najczęściej zadawane przez Państwa pytania.
Wkrótce roześlemy też certyfikaty dla uczestników, którzy podali imię, nazwisko i adres email.